Bieszczady 10.2020.
Bieszczady, góry w południowo - wschodniej Polsce, piękno ich wyraża się m.in. widokiem łagodnych połonin. Turysta spotkać tu może wiele atrakcji oraz wypocząć w naturalnym środowisku, jeszcze nie skażonym. Panoramy połonin przedstawiają widoki łąk niczym zielono - żółty ocean, przepiękne widoki.
Wśród wielu atrakcji przyciągających w te strony tłumy turystów, warto zwrócić uwagę na cerkwie bieszczadzkie, piękne obiekty architektury sakralnej, które mogliśmy obejrzeć. Wybudowane w wiekach XVIII i XIX. Z tych oglądanych nie do wszystkich można było wejść. Na naszej trasie samochodem spotkaliśmy cerkwie, obecnie część z nich przekształcone na kościoły katolickie, grecko - katolickie i prawosławne. Cerkwie: Świątkowa Wielka, Świątkowa Mała, Krempna, Górzanka, Polana, Smolnik, Szczawne, Rzepedź, Komańcza.
Najwyższym szczytem gór bieszczadzkich jest Tarnica, 1348 m n.p.m. Byliśmy na szlaku prowadzącym na Tarnicę, jednak ze względu na nasz wiek i poruszanie się na wózku inwalidzkim jednej osoby,nie zdecydowaliśmy na wejście na szczyt. W tych okolicach spotykamy Zachowawczą Hodowlę Koni Huculskich, w BPN. Ośrodki hodowli znajdują się w Tarnawie Niżna i Wołosatym. Te niewielkie koniki górskie są rodzimą rasą Karpat, zaś nazwę wywodzą od górali - Hucułów. Konie huculskie odgrywały bardzo ważną rolę w życiu codziennym górali.
Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy również znalazł się na naszej trasie. Mogliśmy jedynie oglądać klasztor z zewnątrz. Klasztor znany jest z tego, że w latach 1955 - 1956 przebywał w nim, w ramach internowania Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński.
W czasie naszej wycieczki byliśmy w miejscowości Jaśliska. Tam kręcono zdjęcia do polskiego filmu psychologicznego "Boże Ciało" z roku 2019, w reżyserii Jana Komasy.
Kwaterę na czas pobytu mieliśmy we wsi Kielczawa, w gminie Baligród, korzystając z gościnności naszych przyjaciół. Za gościnność serdecznie dziękujemy.