Siewierz - ruiny zamku na jurajskim szlaku
Na kilka dni przed Juromanią postanowiliśmy odwiedzić zamek w Siewierzu i zobaczyć, jak się sprawy mają 🙂 Zamek ten był przez dłuższy czas wyłączony z ruchu turystycznego z powodu remontu działającego drewnianego mostu zwodzonego prowadzącego do warowni. To unikat w skali Polski, drugi taki znajduje się jeszcze tylko na zamku w Malborku! Na zamku przygotowania do Juromanii szły pełną parą 🙂
Załapaliśmy się na próby przed wystąpieniem w strojach z epoki i prezentowaniem broni i oręża. Nawet walka na miecze odbyła się na naszych oczach 🙂 Tak tak, bo dwie epoki były prezentowane - XX wiek z międzywojniem i okresem II wojny światowej oraz czasy starsze, kiedy w Polsce głos miała szlachta i rycerstwo.
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu pozostaje dziś w rękach gminy, działa tu również Fundacja "Zamek Siewierski" im. Księstwa Siewierskiego. Jest on bezpłatnie udostępniony turystom i stanowi ciekawą atrakcję zachodniego krańca Jury (zamek w Siewierzu nie jest elementem Szlaku Orlich Gniazd). Dla nas to najbliższy jurajski zamek, toteż lubimy sobie tu wyskoczyć na taki niedzielny spacerek, tym bardziej, że pod zamkiem zrobiono świetny, spory plac zabaw, siłownię na powietrzu i skatepark, o których już kiedyś pisałam 🙂 Niektórzy wiedzą, jak zadbać o mieszkańców.
Zamek w Siewierzu to tzw. trwała ruina z otaczającymi murami, wieżą bramną i zrekonstruowanym barbakanem. Zimą można podejść jedynie pod mury zamkowe, w sezonie natomiast dla turystów dostępne są bezpłatnie: dziedziniec z wszystkimi zakamarkami, wieża zamkowa i zwykle również piwnice z wystawą artefaktów odnalezionych podczas prac archeologicznych prowadzonych na zamku, ale tym razem była ona niedostępna.
Historia zamku w Siewierzu
Długie są dzieje tej średniowiecznej warowni, zbudowanej na początku XIV wieku. Postawili ją książęta bytomscy wśród bagien, w zakolu rzeki Czarnej Przemszy, na sztucznej wyspie. Miejsce wielce obronne, a przy tym do dziś urokliwe. Wcześniej, przynajmniej od XIII wieku stała tu drewniano-ziemna siedziba obronna.
W 1337 roku siewierski zamek dostał się we władanie książąt cieszyńskich, a później, od 1443 roku długo pozostawał w rękach biskupów krakowskich (którzy przyjęli tytuł Książąt Siewierskich), stąd często o zamku w Siewierzu mówi się właśnie jako o zamku biskupów. Pierwszym z nich, który nabył siewierski zamek był biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki. Wtedy to zamek zaczął pełnić rolę głównej siedziby niemal niezależnego Księstwa Siewierskiego, a sama budowla za sprawą biskupów w XVI wieku z gotyckiego zamku przeobraziła się w renesansową rezydencję. Wtedy też stanął tu barbakan i mury obronne.
Nie na wiele się to zdało, bo podczas słynnego potopu, który mocno zaszkodził całej Jurze, ucierpiał i Siewierz znacząco, ale po tych wydarzeniach jeszcze zamek odnowiono. Był on zamieszkany do 1807 roku, potem popadł w ruinę. Do dziś zachowane fragmenty murów świadczą o świetności tej budowli. Szczególną uwagę zwraca wieża zwana Szlachecką, z której podziwiać można okolicę.
Informacje praktyczne
Zamek biskupów krakowskich
ul. Tadeusza Kościuszki, Siewierz
tel. 32/ 674-24-61
www.kultura.siewierz.pl/node/19
Czynne: V-IX pn-pt 10.00-15.00, sb-nd 10.00-18.00
X-IV czynne nieregularnie w zależności od panujących warunków atmosferycznych
Bilety: zwiedzanie bezpłatne: dziedziniec, wieża zamkowa, wystawa archeologiczna
Dla grup możliwość uruchomienia mostu zwodzonego
Parking: bezpłatny