Międzyrzecz
Nazwa Międzyrzecz, pochodzi od tego, że miejscowość położona jest między rzekami Obrą i Paklicą. Najwcześniejsza zmianka o Międzyrzeczu dotyczy założenia w 996 roku przez Św. Wojciecha pierwszego na polskich ziemiach klasztoru benedyktynów. Niestety Benedyktyni zamordowani zostali w 1003 roku i uznani za pierwszych polskich męczenników chrześcijańskich.
W tej ciekawej miejscowości mieści się zamek. Zamek wzniesiony na polecenie Kazimierza Wielkiego. Budowa trwała 30 lat, a po zakończeniu budowy na zamku było wiele przebudów. Przed zamkiem mieści się Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej. Niestety w obecnie zwiedzanie muzeum niemożliwe, jedynie można było zwiedzić zamek, który nie jest jakoś bardzo okazały. Zastanawiać się można by było, gdzie tu mieszkali? Pan sprawdzający bilety wyjaśnił, że część zamku przebudowano i nie odbudowano części mieszkalnych. Dlatego wielkość zamku pozostała mała🙂
Przed wejściem na teren muzeum można zaobserwować przepiękny budynek. Jest to dawny klasztor Jezuitów. W centralnym miejscu miasteczka umieszczony jest ratusz. Wybudowany w 1743 - 1752 z późniejszymi zmianami i przebudowami. Za ratuszem znajduje się kościół parafialny pw. Św. Wojciecha. Budowla okazała i odniosłem wrażenie, że surowa. Niestety nie można było wejść do środka, gdyż trwało sprzątanie i wejście była zamknięte.
Jeszcze jeden kościół przykuł naszą uwagę. Kościół Św. Jana Chrzciciela jedyny zabytek gotycki zachowany w mieście. Charakteryzuje go drewniana wieża zabudowana ceglana fasadą kościoła. Niestety wejście też niemożliwe.
Niestety nie udało nam się zwiedzić wszystkich zabytków w Międzyrzeczu. Ale zainspirowało nas miejsce i na pewno będziemy chcieli je odwiedzić jeszcze raz, między innymi by przebyć szlaki rowerowe, które są liczne w tym rejonie oraz by przepłynąć kilka szlaków kajakowych.
Przydatne informacje:
Parking bezpłatny przy drodze 137: Parking przy Paklicy
Muzeum zamek: 5 zł (nie ma ulgowych)