Kolorowe Jeziorka - Wielka Kopa
Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich za każdym razem wyglądają inaczej. Nie ma co liczyć, że jak tam wrócisz to zastaniesz te same widoki.
Kolorowe Jeziorka znajdują się w Rudawskim Parku Krajobrazowym nieopodal miejscowości Wieściszowice na Dolnym Śląsku. W parku znajduje się cztery jeziorka: Żółty Stawek, Purpurowe Jeziorko, Błękitne Jeziorko oraz Zielone Jeziorko, które niestety często wysycha. Jeziorka powstały w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni pirytu. Przy każdym z jeziorek jest umieszczona tablica informacyjna z których można wyczytać różne ciekawe informacje.
Dojeżdżając do jeziorek mamy klika parkingów, różniące się odległością od bramy wejściowej do parku. My przyjechaliśmy w tygodni więc spokojnie skorzystamy z parkingu najbliżej położonego od wejścia. W weekendy pewnie jest znaczne obłożenie parkingów i sporo więcej ludzi na szlaku. W tygodniu nie ma tragedii i spokojnie możemy zaparkować samochód. Liczymy też, że i ludzi nie będzie aż tak sporo i nie trzeba będzie się przeciskać. Wchodzimy do Rudawskiego Parku Krajobrazowego i kierujemy się zielonym szlakiem. Mijamy bramę i trafiamy do pierwszego z jeziorek a raczej stawiku: Żółty Stawik. Jest to najmłodsze jeziorko, powstało z wód spływających z gór i padających deszczy. Wielkościowo nie jest okazałe, ale ma bardzo sympatyczną żółtą barwę, która pochodzi z chemicznej zawartości skał wapiennych i siarki. Kolejne jeziorko (Purpurowe) leży dosłownie "rzut kamieniem" i wcale nie trzeba wymachiwać za mocno ręką 🙂. Tu oprócz samego Jeziorka można podziwiać niesamowite widoki fantastycznych formacji skalnych.
Do kolejnego jeziorka musimy się już trochę przejść. Idziemy fajnie zacienionym, bo leśnym szlakiem, ale zmęczenie można odczuć, gdyż idzie się cały czas pod górę. Przed dojściem do jeziorka, można zboczyć i podejść do tablicy informacyjnej o nietoperzach. W rejonie występuje dużo sztolni co jest świetnym miejscem mieszkalnym dla nietoperzy.
Niedaleko jest już do Jeziorka Błękitnego. Kilka kroków i już jest. Co prawda nie było widać tym razem błękitu. Bardziej bym go opisał jako zielone. Woda zawdzięcza swój kolor od glonów, które najwyraźniej w tej chwili postanowiły zmienić barwę na zieloną 🙂 Ok idziemy dalej. Trzeba dojść do Zielonego Jeziorka. Kiedyś dawniej nie udało mi się znaleźć tego jeziorka. Ale od tamtego czasu wszystko się zmieniło i to na lepsze (nie było tablic informacyjnych, mapek itp.). Ciekawe czy tym razem uda się zobaczyć to jeziorko.
Aby dostać się do Zielonego Jeziorka trzeba się wspiąć nad Jeziorko Błękitne i potem przejść jeszcze trochę leśną drogą. Dla ułatwienia dalej kierujemy się zielonym szlakiem. Dochodzimy do tablicy informacyjnej i znajdujemy jeziorko. Hmmm bardziej zielone było poprzednie 🙂
Przed nami pozostaje Wielka Kopa 871 m n.p.m. Ale postanawiamy chwilę odpocząć przy punkcie widokowym. Piękne widoki, ale ciągle owiewa nas zimny wiatr. Wiatr jest przyjemny tylko do czasu. Po chwili robi się zimno. Ruszając dalej idziemy leśnymi ścieżkami. Bardzo przyjemna trasa. Mijamy różne punkty widokowe, takie wypusty wystające z gęstego lasu. Dzięki nim można zobaczyć panoramę otaczającą Wielką Kopę. Docieramy do celu. Szczy Wielkiej Kopy. Dwa stoły i kawałek skalanego bloku wystającego z ziemi. Tylko tyle można zaobserwować. Widoków praktycznie nie ma, gdyż otacza nas w koło gęsty las. O, jest tablica informacyjna. Kiedyś w tym miejscu była wieża widokowa. Niestety zniszczona została po II wojnie światowej, a szkoda, bo na pewno miejsce to stało by się o wiele bardziej atrakcyjne.
I tym oto sposobem zakończyła się wyprawa. Polecam każdemu to miejsce na rodzinny spacer i miłe zmęczenie.
Informacje praktyczne:
Lokalizacja GPS 50.830104, 15.973805
Parking 10 ZŁ
Posiłki: Można zjeść w barze przy Purpurowym Jeziorku o ile nie ma braków i jest otwarte, ale ja proponuję spożyć posiłek w niedalekiej Kamiennej Górze w Kawiarni u Leszka, Dobre posiłki w przystępnej cenie: Stara 2, 58-400 Kamienna Góra
Dystans Kolorowe Jeziorka – Wielka Kopa 3.1 km
Suma wejść i zejść 321 m / 13 m