Wąbrzeźno, czyli stare samochody które odjechały
W roku 2018 z uwagi na sprawy zawodowe, nie mogliśmy pozwolić sobie na jakieś dalsze wyjazdy wakacyjne. W związku z tym, postanowiliśmy pojeździć sobie wakacyjnie „wkoło komina”. Czyli do miejsc najczęściej bardzo blisko nas, a nigdy przez nas nie odwiedzonych.
Tym razem padło na Wąbrzeźno. Jest to miasto powiatowe, położone na południe od Grudziądza i na północny wschód od Torunia. Miasto to jest pięknie położone pomiędzy trzema jeziorami: Zamkowym, Sicieńskim i Frydek, na Pojezierzu Chełmińskim, w centralnym punkcie historycznej ziemi chełmińskiej. W 2018 roku liczyło niecałe 14 tys. mieszkańców.
Krótki rys historyczny: prawa miejskie Wąbrzeźno uzyskało w 1331 roku, zaś nazwa miasta (Wambrez) występuje po raz pierwszy w dokumencie wystawionym 19 kwietnia 1246 roku przez wielkiego mistrza krzyżackiego Henryka von Hohenlohe, dotyczącym przyznania dóbr biskupowi Heidenreich. Wówczas Wąbrzeźno, niewielka osada o charakterze wiejskim, stało się własnością biskupów chełmińskich, a jego mieszkańcy poddanymi biskupa z nałożonymi na nich powinnościami feudalnymi. Stan taki utrzymał się do 1773 roku, kiedy dobra biskupie przeszły na własność króla pruskiego w związku z I rozbiorem Polski. Miasto rozwinęło się w XIX wieku stając się siedzibą powiatu.
Wąbrzeźno jest dość interesującym miejscem pod względem zabytków, są tu m.in. ruiny zamku biskupów chełmińskich, zaś dla osób lubiących wypoczynek nad wodą jest to idealne miejsce.
My przyjechaliśmy na chwilę, na lody, trochę połazikować po mieście, po starówce. Niestety, w tym przypadku okazało się – jak to czasem bywa – że człowiek robi błąd wybierając się w jakieś miejsce, a nie sprawdzając wcześniej, co się tam ciekawego akurat dzieje… My trafiliśmy akurat na końcówkę zlotu i pokazu aut zabytkowych, a szkoda, ponieważ bardzo lubimy takie atrakcje. No nic to. Zawsze jakaś nauczka i wyciągniecie wniosków na przyszłość.
W Wąbrzeźnie byliśmy około 3 godzin, ale to wystarczyło, by obejść Starówkę, zobaczyć to, co warte zobaczenia (ciekawostka – w 1864 roku w Wąbrzeźnie urodził się laureat nagrody Nobla w dziedzinie chemii – Walther Nernst) i zjeść dobre lody, bo upał był niemiłosierny tego dnia. Nad jezioro nie zaszliśmy, bo ani nie planowaliśmy, a ponadto jeziorko mamy w naszym mieście.
Warto zajrzeć do Wąbrzeźna. Choć na chwilę.