Trzeci dzień na podkarpaciu
Dzisiaj postanowiliśmy wybrać się na dłuższy spacer,naszym celem na dziś okazał się rymanów,oddalony zaledwie o 2km od rymanowa zdrój,spacer niesprawił nam trudności i po dłuższej chwili jesteśmy w rymanowie.
Z tego co udało mi się dowiedzieć z internetu są tutaj ciekawe perełki,więc mamy zamiar je zobaczyć.
Pierwszą ciekawostką okazała się ochronka św.Józefa,prowadzona jest przez Siostry Służebniczki ze Zgromadzenia Najświętszej Maryi Panny. Siostry przybyły do Rymanowa ze Starej Wsi pod koniec XIX wieku, zaś sam budynek powstał w 1902 roku ze składek mieszkańców,
wsparcia rodziny hrabiów Potockich i kosztów własnych Zgromadzenia.Budynek z zewnątrz prezentuje się bardzo ciekawie.
Drugim ciekawym punktem w rymanowie jest tutejszy park im.Potockich,a w tym parku mały murowany pałac rodziny potockich(obecnie siedziba nadleśnictwa),robię kilka zdjęć i ruszamy
w kierunku sabiny-wytwórni szkła artystycznego.Po dotarciu do celu naszym oczom ukazują się rózne szklane postacie,oraz kształty.Najpierw zwiedzamy zewnętrzną ekspozycję i robimy zdjęcia,by po chwili wejść do wnętrza
wytwórni i zobaczyć na własne oczy jak formuje się gorące szkło.Kilku twórców właśnie wyrabiało swoje projekty,więc chwilę tam spedziliśmy na przyglądaniu się im w pracy,by następnie udać się na piętro do galerii.
Można zakupić z galerii praktycznie każdy eksponat za odpowiednią cenę.Po przejściu galerii opuszczamy wytwórnię i ruszamy w drogę powrotną do parku.
Po dotarciu na tutejszy rynek postanawiam zobaczyć perełkę architektoniczną,jest to drewniany budynek znajdujący się tusz obok drogi głównej.Drewniany dom to dom dr Ignacego Bieleckiego który został zbudowany przez budowniczego Walentego Kruczkowskiego w latach 1884-1885 w stylu willi szwajcarskich, z elementami "stylu zakopiańskiego".
Zamówiła go firma naftowa z przeznaczeniem na pensjonat dla swoich pracowników. Po jej bankructwie budynek zakupił dr Ignacy Bielecki (1862-1963), który mieszkał tu i praktykował przez prawie 70 lat.
Budynek jest bardzo charakterystyczny niesposób go przegapić będąc w tych okolicach.Kolejnym zabytkiem którym dzisiaj odwiedzam jest tutejsza synagoga.Synagoga ta została wzniesiona w I połowie XVII wieku, jest najstarszą świątynią żydowską na Podkarpaciu, jedną z najstarszych w Polsce. Zbudowana z kamieni rzecznych, piaskowca i cegły, była wkomponowana w system murów miejskich Rymanowa.
W północno-zachodnim narożniku bożnicy wzniesiono wieżę na rzucie koła, podziemia jej mogły służyć jako więzienie dla Żydów.Sam budynek nie prezentyje się jakoś specjalnie,często jest pomijany przez turystów.
Po wrócenia na tutejszy rynek i dołączeniu do rodziny,okazało sie iż rodzina chce wracać do rymanowa zdroju,więc postawiłem warunek iż idziemy pieszo,o dziwo wszyscy na to przystali.
I tak minął nam trzeci dzien urlopu na podkarpaciu.