Sanktuarium w Licheniu

Licheń odwiedziliśmy wracając z Piastowskiego Szlaku, było to 13 sierpnia, kiedy rozpoczynały się już obchody 50. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Główna uroczystość odbywała się 15 sierpnia w uroczystość Wniebozwięcia NMP.
Kościół Św. Doroty

Licheń Stary to dziś bardzo popularne miejsce na mapie Polski. Od 1858 roku stoi tu dość skromny w swej formie neogotycki kościół Św. Doroty, który był początkowo głównym kościołem sanktuarium maryjnego w Licheniu Starym. To w nim do 2006 roku znajdował się obraz Matki Boskiej Licheńskiej. Obok tego kościoła znajduje się kościół Matki Boskiej Częstochowskiej z kaplicą Św. Krzyża, w ołtarzu której mieści się wyjątkowy krucyfiks. Nie każdy może wie, że podczas II wojny światowej w kościele Św. Doroty Niemcy zaprawiali swych młodzieńców w okrucieństwie, bowiem powstała tu szkoła dla chłopców z Hitlerjugend.
Las Grąbliński

Ciekawym miejscem jest tutaj również Las Grąbliński, położony około 2 km na południe od Sanktuarium. To tutaj wszystko się zaczęło, bo to tutaj w 1850 roku doszło do objawień Matki Bożej pasterzowi Mikołajowi Sikatce. Obecnie istnieje tu Droga Krzyżowa.
Sanktuarium



Najwięcej jednak turystów i pielgrzymów gromadzi nowe Sanktuarium MB Licheńskiej, znane każdemu Polakowi, a widoczne już z daleka z racji wysokiej wieży, na której powstały zamknięte tarasy widokowe. Wieża stoi od 2004 roku, ma 141,5 m wysokości. Pierwszy taras widokowy mieści się na wysokości 98 m, drugi na wysokości 114 m. Można się tu dostać szybką windą lub wejść schodami, ale to jest wyczyn, bo na chętnych czeka aż 762 stopni.
Największa świątynia w Polsce powstawała w latach 1994-2004. Dziś nosi tytuł Bazyliki Mniejszej, a w ołtarzu kryje cudowny wizerunek Matki Bożej Licheńskiej. To olejna kopia obrazu Matki Bożej z Rokitna Wielkopolskiego, namalowana w XVIII wieku przez nieznanego z imienia i nazwiska artystę na cienkiej, modrzewiowej desce. Obraz ukazuje pełną smutku Najświętszą Maryję Pannę spoglądającą na rozpostartego na Jej piersiach orła białego w koronie. Nad głową Maryi dwie postaci anielskie unoszą koronę. Cudowny Obraz MB Licheńskiej w 1967 roku ukoronował papieską koroną Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński. Ogromna jest to budowla, do której dodatkowo prowadzą wysokie schody. We wnętrzu dominuje złoty kolor. Rozmach godny podziwu, choć trochę zadziwia. Jedno jest pewne, człowiek czuje się tutaj malutki 🙂
Golgota

Pomiędzy Sanktuarium a kościołem Św. Doroty znajduje się jeszcze Golgota - wysoka na 25 metrów kamienna góra - labirynt przejść, grot i kapliczek. Na jej szczycie stanął krzyż oraz postaci Matki Bożej i Św. Jana. Góra została sztucznie stworzona, a zamysłem jej powstania była pokuta za to, co działo się tutaj podczas wojny, ale chyba każdy, kto tutaj przybywa, może dołożyć swój kamień...