Beskid Sądecki; Rytro - Niemcowa - Radziejowa - Bacówka pod Bereśnikiem

Przejście Beskidu Sądeckiego czerwonym - Głównym Szlakiem Beskidzkim z Rytra do przełęczy pod Dzwonkówką następnie żółtym do schroniska pod Bereśnikiem i nocleg w nim, dzisiaj pustki tutaj chyba dlatego że już po wakacjach ,poniedziałek ,pogoda ostatnio była także fatalna .Mi trafiło się na szczęście " okno " pogodowe.Wyjazd z Tarnowa o 4.20 pociągiem przyjazd do Rytra ok.7.00. Według mapy -turystycznej .pl przewędrowałem - 26 km czas 9 h10 min.Suma podejść 1552 m.Suma zejść 1143 m.Czasy na mapie a znakowskazach na szlaku różnią się między sobą. Pogoda bardzo dobra na wędrówkę , słonecznie miejscami błoto po ostatnich deszczach.
Schronisko pod Bereśnikiem zostało otwarte dla turystów w 1989 – wybudował je Oddział Pieniński PTTK w Szczawnicy. Schronisko, ze względu na bliskość Szczawnicy będącej miejscowością uzdrowiskową, jest bardzo popularne. Było ostatnim z obiektów turystyki kwalifikowanej (bacówek), wybudowanych z inicjatywy Edwarda Moskały, ale odmienna od innych bacówek architektura oraz położenie blisko miejscowości powoduje, że obecnie rzadko tak jest odbierana. Dysponuje 40 miejscami noclegowymi w pokojach 2-, 4-, 7- i 8-osobowych.

W sierpniu 2009 Bacówka zajęła trzecie miejsce w rankingu schronisk górskich, sporządzonym przez polski magazyn turystyki górskiej N.M.P.
W sierpniu 2013 Bacówce nadano imię patrona – Edwarda Moskały, inicjatora budowy tego typu obiektów.

Z bacówki rozciąga się wspaniała panorama na Tatry oraz Pieniny (szczególnie na pasmo Małych Pienin).Do bacówki prowadzi szlak turystyczny ze Szczawnicy (↑ 1 h, ↓ 0:40 h), biegnący dalej na Dzwonkówkę (982 m), gdzie łączy się z Głównym Szlakiem Beskidzkim. Ze Szczawnicy można się dostać również szlakiem rowerowym. Przy bacówce zaczyna się szlak turystyczny – szlak lokalny znakowany dwoma paskami (białym i czerwonym) do wodospadu Zaskalnik (↑ 0:45 h, ↓ 1 h), skąd szlakiem niebieskim w około 30 minut dotrzemy do Szczawnicy.