Najstarszy kamienny most w Polsce - Kłodzko

Liczące niespełna trzydzieści tysięcy mieszkańców Kłodzko kusi urokliwą starówką, na ktorą prowadzi zabytkowy kamienny most i górującą nad miastem twierdzą, nie brak tu też zabytkowych kościołów i atrakcji dla lubiących zwiedzać podziemia.
Most św. Jana, pierwszy zabytek na jaki natrafimy idąc od strony dworca PKS, przerzucony jest nad rzeką Młynówką i łączy ze sobą staromiejską część Kłodzka z Wyspą Piasek. Często słyszy się, że kamienny most na Młynówce jest kopią słynnego Mostu Karola w Pradze. To nieprawda - kłodzki pochodzi z XIII lub XIV w., a praski wybudowano w XV w. Most św. Jana jest najstarszym kamiennym mostem w Polsce i jednym z najstarszych w Europie Środkowej. W Polsce w czasie kiedy został postawiony był ewenementem – wówczas budowano raczej nietrwałe przeprawy drewniane. Warto wspomnieć, iż most przetrwał zawał w latach 60-tych, gdy część kłodzkiej starówki nagle zapadła się pod ziemię. Przetrwał powódź z 1997 r., która zostawiła w mieście widoczny do dziś ślad - wilgotną kreskę na wysokości pierwszego piętra kamienicy Pod Wilkiem. Jakim cudem? Nie wiadomo - może dzięki obecności św. Jana Nepomucena, opiekuna mostów. Gdy wielka fala na Nysie uderzyła w średniowieczny most w Kłodzku, posąg świętego, stojący na balustradzie nawet ani drgnął. Most zdobią także figury: św. Franciszka Ksawerego (patrona miasta), św. Wacława, Ukrzyżowanie Chrystusa, Ukoronowanie NMP, Pieta. Barkowe figury postawiono w XVIII w., jedynie Pieta jest o wiek starsza.

I jeszcze ciekawostka. Jest jeszcze jedna nazwa mostu, choć rzadko używana, a mianowicie "most na jajach". Wzięła się stąd, iż chłopi z okolicznych wsi na czas budowy mostu musieli dostarczać do Kłodzka jaja. Przy bramie miasta stały kadzie, do których wbijano białka, mieszane potem z wapnem w zaprawę, żółtka sprzedawano wzbogacając w ten sposób miejską kasę.
W najstarszej części Kłodzka, do której trafiamy po przekroczeniu mostu św. Jana znajduje się wiele interesujących budowli, które reprezentują różne style sztuki, głównie renesans i barok. Do najcenniejszych należą: neorenesansowy ratusz i barokowa studnia w jego narożniku, zabytkowe kamiennice oraz figura wotywna ufundowana przez mieszczan dla odwrócenia zarazy jaka nawiedziła miasto. Poza tym zobaczyć można ciekawe obiekty sakralne np. gotycki kościół Wniebowzięcia NMP. Kłodzki rynek cechuje duży spadek terenu co nadaje mu niewątpliwe charakteru.

Poza najstarszym kamiennym mostem w Polsce, z którym Kłodzko jest kojarzone, kolejnym charakterystycznym miejscem w Kłodzku jest wznosząca się na Górze Fortecznej twierdza, do której udałam się po zwiedzeniu starej części miasta. Niestety będąc w Kłodzku nie miałam szczęscia do pogody, zwiedzałam w deszczu z małymi przejaśnieniami, najmocniej było to pdczuwalne podczas zwiedzania twierdzy właśnie stąd mniejsza miż bym chciała liczba zdjęć z tego właśnie zabytku... i w zasadzie z Kłodzka w ogóle. Ale ogólnie nie mogę narzekać na pogodę, pozwoliłam sobie na wyjątkowo długi wyjazd w tym roku, a to było jedyne deszczowe pół dnia (drugą połowę spędziłam w Dusznikach-Zdrój gdzie było słonecznie) w jego trakcie, nie licząc wieczornych burz.
Wracając do twierdzy...Ten jeden z najważniejszych zabytków obronnych w Polsce, pochodzący z okresu XVII i XVIII w., to kompleks kilku zabudowań: główna twierdza, fort pomocniczy i fragmenty obwarowań miejskich. Powierzchnia twierdzy wynosi ponad 30 hektarów. Obecny kształt to efekt pracy wojsk króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego. W czasie II wojny światowej, w latach 1940-1943 twierdza była filią obozu Gross-Rosen. W 1970 r. na twierdzy nakręcono część zdjęć do ostatniego odcinka serialu "Czterej pancerni i pies". Obecnie twierdza dostępna jest dla turystów wraz z odcinkiem trasy podziemnej. Do zwiedzania dla turystów udostępnione są także podziemia pod kłodzką starówką.



Choć z tej atrakcji nie skorzystałam to dla przedstawienia pełnego wachlarzu miejskich atrakcji dodam, że na obrzeżach Kłodzka znajduje się Park Miniatur Minieuroland. Makiety wzorowane są na najpopularniejszych budowlach z całego świata, w tym z Europy i Dolnego Śląska, które możemy podziwiać pośród pięknej roślinności. W czerwcu odbywa się tam Festiwal Kwiatów.
Kłodzko zasługuje na odwiedziny. Stare miasto z pochyłym rynkiem ma swój niepowtarzalny klimat.
