Szlak Piastowski - Ostrów Lednicki, Skansen i Giecz

Ta wycieczka poświęcona jest Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, ważnemu elementowi Szlaku Piastowskiego. Wszystkie trzy odwiedzone przez nas obiekty wchodzą w skład tego właśnie Muzeum, a są to: Rezerwat Archeologiczny w Gieczu, Ostrów Lednicki (wyspa i budynek Dyrekcji) oraz Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach. Te miejsca naprawdę przybliżają historię Polski, taką od zarania jej dziejów 🙂 Polecam!
Giecz
Maleńka wioska, która mogła być jednym z głównych miast w Polsce. To tutaj w IX wieku stał gród Piastów, rozbudowany w X stuleciu, jeden z najważniejszych ośrodków w ówczesnym, kształtującym się państwie polskim. Dziś w centralnej części dawnej osady targowej stoi zbudowany z kamiennych ciosów, częściowo zrekonstruowany kościół romański Wniebowzięcia NMP i Św. Mikołaja. Pochodzi on z XII wieku, a w jego podziemiach zobaczyć można ponoć relikty jeszcze wcześniejszej świątyni. Spod kościoła można przejść na teren grodziska, gdzie powstał teraz Rezerwat Archeologiczny. Otaczają go dobrze zaznaczone, średniowieczne wały. W ich wnętrzu zachowały się relikty kamiennego pallatium z kaplicą. Stoi tu również XVIII-wieczny, drewniany kościół Św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia, stojący niemal dokładnie na ruinach kościoła kamiennego, na terenie którego prowadzone są obecnie badania archeologiczne. W wykopanych dołach dostrzegliśmy czaszkę i wystające z ziemi kości. Obok stoi tez budynek Muzeum, a nieco dalej zrekonstruowno drewniany gród. Miejsce bardzo ciekawe i warte odwiedzenia.

Ostrów Lednicki
Jeszcze przed wyspą warto odwiedzić budynek dyrekcji Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, w którym w tejemniczej aurze poznać można tajemnice lednickiego jeziora, które stało się tak ważne dla wczesnośredniowiecznej monarchii Piastów. Na sam Ostrów Lednicki trzeba dostać się promem kursującym co pół godziny. Jest to wyspa, nie każdy może wie, że słowo Ostrów oznacza właśnie wyspę. Kiedyś, we wczesnym średniowieczu, za sprawą bardzo pszedsiębiorczego Mieszka, na wyspę tę prowadził drewniany most - cud budowniczego kunsztu tamtych czasów. Resztki tych dwóch mostów odnajduje się do dziś, podobnie jak łodzi wtedy pływających po jeziorze, tzw. dłubanek. Najdłuższa odnaleziona dłubanka ma 10 metrów długości. Wiele z cennych zabytków odnalezionych podczas badań prezentowanych jest w budynku Dyrekcji, na wystawie "Ostrów Lednicki. Pod niebem średniowiecza". Ale przenieśmy się na wyspę, która stanowiła najważniejszy gród państwa pierwszych Piastów i stała się też prawdopodobnie miejscem chrztu Mieszka I. Oczywiście najceniejsze na Ostrowie Lednickim są fragmenty kamiennego pallatium z X wieku czyli pałacu z kaplicą, gdzie mieszkał Mieszko I z Dobrawą. Tu też była siedziba pierwszego polskiego biskupa - Jordana.Tutaj też najpewniej przyjmował Bolesław Chrobry cesarza Ottona III w 1000 roku. Ich postaci na koniach witają turystów na wyspie. Ponadto na wyspie można dostrzec relikty pozostałości drewniano-ziemnych wałów obronnych, umocnień brzegowych oraz pozostałości jednych z dłuższych w średniowieczu mostów umożliwiających komunikację z traktem lądowym do Poznania i Gniezna. Nie da się ukryć, że miejsce to stanowi esencję polskości, tu są nasze początki.
Wielkopolski Park Etnograficzny
W pobliskich Dziekanowicach odwiedzić też można ciekawy skansen, w którym poznamy warunki życia już bliższych nam przodków, bo z XIX wieku. Taką to wieś wielkopolską tutaj odtworzono, z dworem, folwarkiem, kościołem, chałupami i zabudowaniami gospodarczymi. Zabytki pochodzą z okresu od XVII-XX wieku. Wieś ma typowy, historyczny układ, a domostwa są kompletnie wyposażone, z oryginalnym umeblowaniem, sprzętami gospodarstwa domowego, narzędziami rękodzielniczymi i maszynami rolniczymi.

Oficjalna strona Szlaku Piastowskiego