Ilu z nas nie marzyło będąc jeszcze małym dzieckiem żeby zostać kiedyś odkrywcą geologiem. Prowadzić prehistoryczne śledztwa dotyczące eksplorowania nowych nieznanych, lecz już wymarłych organizmów zarówno zwierzęcych jak i roślinnych. Snuć domysły jak zwierzę, które odkryłyśmy wyglądało? Jaki miało kolor skóry? A może miało sierść? Czym się żywiło i jaki prowadziło tryb życia? Przy pomocy moich pomocy naukowych i eksponatów przybliżam dzieciom ten wyjątkowy świat wymarłych epok. Zabieram dzieciaki w Zaczarowaną Podróż w nie istniejące już światy. Podczas zajęć przybliżam dzieciom zagadnienia związane z:
– geologią, paleontologią, mineralogią
– powstawaniem skamieniałości prezentacją środowiska życia organizmów. Krótkie i ciekawe doświadczenie prezentujące dzieciom zjawisko powstawania skamieniałości. Przegląd okazów z udziałem dzieci.
– skalą Mohsa przegląd minerałów oraz badania organoleptyczne z udziałem dzieci
– miejscami gdzie możemy znaleźć minerały, metale i cenne kruszce opowiadanie o złożach nieodnawialnych surowcach energetycznych oraz genezie ich powstania
– budową anatomiczną skamieniałości co przyczynia się do powstania pracy plastycznej, która powstaje sprawnie i szybko przy udziale eksponatów.
PAN GÓRNIK
Tajemniczy świat podziemnych korytarzy drążonych od wieków w poszukiwaniu cennego surowca. Trudy i znoje górniczego żywota związane z kopalną siłą drzemiącą w surowcach nieodnawialnego. Co to jest węgiel? Gdzie jest wydobywany? Jak powstał? Odpowiedzi na te i inne pytania dzieci otrzymują w niezwykle przyswajalnej formie. Podczas zajęć dzieci dowiadują się niezwykłych ciekawostek o najważniejszym surowcu energetycznym Polski. Dzieci otrzymują odpowiedzi na pytania:
– jak wygląda prawdziwy mundur górnika
– kim dla górników jest św. Barbara i co to jest barbórka
– jak powstał węgiel i gdzie jest wydobywany
– krótkie opowiadanie kim jest skarbnik w kopalni oraz jak wygląda praca górnika z elementami gwary śląskiej
– praca plastyczna związana z tradycyjnym strojem górnika